Paylaş

Satış Vaadi Sözleşmesinde Bu Noktalara Dikkat !

Satış Vaadi Sözleşmesinde Bu Noktalara Dikkat !

Sıkça karşılaştığımız; Satış vaadi sözleşmesi nedir? Kat karşılığı inşaat sözleşmesi nedir? Satış vaadi sözleşmesinde arsa sahipleri nelere dikkat etmeli? Sorularını bu yazımızda açıkladık.


Satış vaadi sözleşmesi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi nedir?

Sözleşme konusu gayrimenkulde hissesi olan tüm maliklerin; arsa hisse payı, kat planları, paylaşım şeması, teknik şartname gibi konularda hemfikir olarak arsanın belli bir payını müteahhite (yükleniciye) devretmesi, müteahhitin de bunun karşılığında söz konusu arsa üzerine inşa ettiği belli sayıda bağımsız bölümleri arsa sahibine teslim etmesini konu alan iki taraflı bir sözleşmedir.


Satış vaadi sözleşmesinde arsa sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler

Özellikle ; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Düzenleme şeklinde gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmak üzere olan arsa sahiplerinin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır.

Öncelikle; anlaşmak üzere oldukları müteahhitlik firmasının mali yapısını araştırmalı, daha önce bitirmiş olduğu projelerdeki yönetici ve diğer maliklerle görüşerek firma hakkında, verdiği taahhütlerin ne kadarını yerine getirebildiğini öğrenmelidirler. Unutmayın ki; sizlerin önümüzdeki 1-2 yıllık süreçte yaşayacağınız tüm deneyimleri önceki malikler, iyisiyle kötüsüyle yaşamış bulunmaktadır. Müteahhit firma kim olursa olsun , en önemli referans budur.

Bu konularda geçer not alan müteahhit firma ile sözleşme imzalama kararı aldığınızda ise; sözleşmedeki cezai maddelere, müteahhitin taahhüt ettiği iş sürelerine, müteahhit firmaya verilecek arsa paylarının devir edilme dönemi (kat irtifakı kurma) ve üzerinde bina adına konulan ipoteklerin kaldırılma zamanları (iskandan sonrasına mutlaka bir miktar daire bırakılmalı); ruhsat alınacak proje için kat planlarının sözleşmeye eklenmesi, teknik şartname üzerinde mutabık olunması konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Unutmayın ki yapacak olduğunuz sözleşme 5 yıl geçerlidir.

Satış vaadi sözleşmesi dışında farklı seçeneklerle de binanızı yenileyebilirsiniz. Binanızın bulunduğu arsada belediye tarafından belirlenen imar durumuna göre; yeni projede istediğiniz metrekarede daireye sahip olamıyorsanız 2 farklı alternatife yönelebilirsiniz. Bunlardan birincisi; müteahhit firmayla anlaşırken, (imar durumunuza göre yeni projede) dairenizin çok fazla küçülmesindense, az bir miktar küçülmesi karşılığında belli bir miktar ödeme yaparak kısmi taahhüt şeklinde anlaşmanızdır. İkincisi ise; arsanızın alanı yapılaşmaya müsait değilse veya küçülmek istemiyorsanız müteahhit firma ile taahhüt olarak anlaşıp inşaat maliyeti + müteahhitlik karı üzerinden anlaşabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz konularda; uzman kadromuzla dilerseniz düzenleme şeklinde gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalama aşamasında binanıza hukuki ve mimari danışmalık hizmeti verebilir, dilerseniz müteahhit firma olarak teklif verebiliriz.

Satış vaadi sözleşmesi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile ilgili güncel bilgileri ve gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir : Arsa Payı Hesaplamanın En Kolay Yolu

Paylaş :

Bizi Hemen Arayın